Akmens Nukryžiuotojo Jėzaus bažnyčia

Nedaug Lietuvoje išlikusių medinių bažnyčių, skaičiuojančių jau trečia šimtmetį. Viena iš tokių –  Nukryžiuotojo Jėzaus bažnyčia Akmens kaime, šalia kelio Vilnius-Druskininkai-Gardinas, apie 5 km nuo Senosios Varėnos. Tai – viena seniausių stačiakampio formos bažnyčių Lietuvoje, 1759 m. pastatyta generolo Adomo Bžostovskio iniciatyva. Šventovė pastatyta naudojant tik kirvius, meistrai sugebėjo išsiversti ir be vinių. Per Pirmąjį pasaulinį karą sudegus Varėnos bažnyčiai, jos klebonas Juozapas Stasys persikėlė į Akmenį, pastatė kleboniją, padidino koplyčią. Akmuo garsėjo Švč. Jėzaus Širdies atlaidais.

Tiek bažnyčios, tiek varpinės stilistika yra gana išskirtinė – bažnyčia savo forma greičiau primena didelį gyvenamąjį namą nei bažnyčią. Pastato paskirtį labiausiai išduoda priešais jį stovinti medinė stulpinė varpinė.

Bažnyčios interjeras išsiskiria tuo, jog yra kurtas liaudies meistrų, iki mūsų dienų nekeistas. Taip pat Akmenio bažnyčioje yra išlikę senieji dumpiniai vargonai, kurie naudojami iki šių dienų.

Šalia bažnyčios įsikūryusios kapinaitės. Pasakojama, kad čia pirmą kartą Lietuvos istorijoje kapinėse per Vėlines imtos degti žvakelės ant kapų. Šio kaimo klebonas prieš 1880-ųjų Vėlines šventoriuje esančiose kapinėse mirusiesiems atminti uždegė žvakutes. Vėlyvą vakarą susirinkę vietos gyventojai taip pat degė atsineštas žvakutes ir klebonui pašventinus statė ant savo artimųjų kapų. Šiose kapinaitėse yra palaidotas liaudies dainų rinkėjas kunigas Juozapas Čaplikas (1876–1961 m.).

Netoli bažnyčios yra akmuo, vadinamas „Užkeikta merga“. Dzūkai mano jį esant stebuklingą.

Vieta: Akmenio g. 35, Maskaukos kaimas, 65429 Varėnos raj. sav.
Telefonas
-
El. paštas
-
Interneto svetainė
-
Adresas, koordinatės
54.30216, 24.623681
Galerija