Kur dundėjo traukiniai

1881 m. carinei Rusijai įrengus kariuomenės pratybų poligoną su vasaros stovykla aptarnauti 1894 m. šalia Senosios Varėnos pradėtas tiesta geležinkelis Varėna-Gardinas per Alytų, Šeštokus, Suvalkus. Geležinkelis pradėtas statyti iš dviejų pusių: Varėnos ir Gardino, o 1894 m. jau buvo nutiesta geležinkelio vėžė nuo Varėnos iki Poteronių (maždaug iki dabartinių Kaniūkų, Alytaus raj.).

Visai šalia Senosios Varėnos, 7 varste nuo Varėnos geležinkelio stoties, buvo pastatytas geležinkelio tiltas per Merkio (Merečankos) upę. Jis buvo apie 55 m ilgio, per pirmą pasaulinį karą sugriautas, o vėliau vėl atstatytas. Vis dėlto 1920 m. spalio pradžioje, verdant lietuvių kovoms su lenkais Perlojos šaulių būrys geležinkelio tiltą per Merkį apgadino, o netrukus, spalio 7 d., lenkai tiltą visai susprogdino. Būtent nuo šio tilto ir prasideda ekskursija pamirštu geležinkeliu, kuris, jei nebūtų buvę lenkų ir lietuvių tarpusavio kovų, galbūt būtų išlikęs ir iki šių dienų…

Nuo tilto likučių per Merkį ekskursijos dalyviai buvusio geležinkelio pylimu patraukia link buvusios Artilerijos stoties, kurioje tarpukariu buvo įsikūrusi Kauno ligonių kasų „Dainavos“ džiovos sanatorija. Pakeliui link jos aplankomos Senosios stačiatikių kapinės. Vėliau žygio dalyviai aplanko ir geriausiai iš visų Varėnos-Alytaus geležinkelio išsilaikiusios tilto per Varėną atramas. Šią vietą fotosesijoms yra pabėgę daugelis jaunavedžių, todėl turėsite galimybę čia įsiamžinti ir Jūs.

Ekskursijos dalyviai aplanko ir šalia buvusios geležinkelio, prie kelio į Alytų esantį paminklą kovojusiems nepriklausomybėms kovose su lenkais, pastatyta Senosios Varėnos mokytojo, šaulio Andriaus Ryliškio iniciatyva. Na o jei dar liks jėgų, nueisite ir į netoliese esančius išlikusius Artilerijos poligono parako sandėlius.

Maršrutas: Geležinkelio tilto per Merkį likučiai - Senosios stačiatikių kapinės - Buvusi Artilerijos stotis ir vandens bokštas - Geležinkelio tilto per Varėnę likučiai - Paminklas kovojusiems ir žuvusiems Nepriklausomybės kovose su lenkais - Artilerijos poligono parako sandėliai
Ekskursijos kaina
Trukmė
2 val.
Pradžia
Buvęs geležinkelio tiltas per Merkį
Aplankomų objektų skaičius
7
Susisiekite
+370 685 71717